ZSP 1

zsp1@myslowice.pl

Technik pojazdów samochodowych

Opis kwalifikacji absolwenta

Zawód kształcący specjalistów z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych. Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło także zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych. Pojazdów, które są naszpikowane elektroniką i nowoczesnymi technologiami. Technikum pojazdów samochodowych, dzięki nowemu programowi nauczania nadąża za postępem technicznym w tym zakresie i pozwala na wykształcenie fachowców poszukiwanych przez pracodawców.

Kształcenie techniczne obejmuje zajęcia z kilkunastu przedmiotów zawodowych, m.in.:

" podstaw konstrukcji maszyn,
" silników pojazdów samochodowych,
" Podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych,
" Elektryczne i elektroniczne wyposażenie samochodu,
" Pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych,
" Pracownia elektrotechniki i elektroniki,
" Organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem.

Najlepsi uczniowie odbywają praktyki w zakładach Mercedesa Benz, i uzyskują I stopień technika. Prowadzone są również zajęcia praktyczne w Centrum Kształcenia Praktycznego tuż obok szkoły. Absolwent ma możliwość uzyskania prawo jazdy kategorii B. Absolwent ma możliwość dalszego kształcenia na studiach lub podjęcia pracy zawodowej.

Perspektywa na przyszłość

Absolwent szkoły w zawodzie technik pojazdów samochodowych jest przygotowany do organizowania i wykonywania procesów obsługi i naprawy pojazdów samochodowych, dokonywania oceny stanu technicznego i ustalania przyczyn niesprawności. Potrafi prowadzić dokumentację związaną z obsługą i naprawą samochodów, prowadzić usługi motoryzacyjne.

Absolwent ma szansę zatrudnienia w salonach obsługi i sprzedaży samochodów, zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, salonach sprzedaży pojazdów samochodowych, przedsiębiorstwach transportu samochodowego, instytucjach zajmujących się obrotem pojazdami samochodowymi i ich częściami, przedsiębiorstwach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych, instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych oraz ubezpieczeniami komunikacyjnymi, przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji.